Kinesioteipimine

Tänapäeval võib märgata üha enam nii profi- kui ka tervisesportlaste hulgas värvilisi „plaastreid“ keha peal. Neid värvilisi „plaastreid“ nimetatakse kinesioteipideks. Üha laialdasemalt on hakanud kinesioteipimine levima taastusravi ja rehabilitatsiooni ringkondades, sealhulgas ka igapäevaselt tavainimeste seas. Lihtsate aplikatsioonidega on võimalik tagada kas traumajärgselt liigesele stabiilsus või leevendada ülekoormusest tingitud lihaspingeid, läbi närvisüsteemi ärrituse vähendamise.

Kinesioteipi on mugav kasutada, kuna ta on hüpoallergiline, millest tulenevalt sobib ka allergikutele. Oma vetthülgava tekstuuri tõttu ei takista teip ujumist, saunas ja duši all käimist. Teibi elastsus sarnaneb lihaselastsusega, seega ei ole teip häirivaks faktoriks sportides või teiste aktiivsete tegevuste puhul.

Teipi on mugav kasutada olukordades, kus ortoosid või muud abivahendid osutuvad kohmakaks või muudavad liikumise ebamugavaks. Oma elastse tekstuuriga imiteerib teip naha elastsust ning samaaegselt avaldab toimet ka vastavale piirkonnale kas lõõgastavalt, stabiliseerivalt või toestavalt.

Kinesioteip sobib kõikidele – beebidele, vanuritele, tipp- ja harrastussportlastele

Kinesioteipi kasutatakse peamiselt valu vähendamiseks, et lõõgastada ülekoormatud, pinges või väsinud lihaseid. Samuti kinesioteip vähendab põletikulisi protsesse ja stabiliseerib liigeseid. Teip toestab lihaseid liigutustel 24h ööpäevas. Kinesioteipimine erineb tavalisest sporditeipimisest selle poolest, et tagab liigese täieliku liikuvusulatuse.

Enamlevinud probleemid teipimiseks:

  • Karpaalkanalisündroom
  • Valu küünarliigeses (epikondüliit)
  • Alaseljavalud
  • Kaela lihaspinged
  • Põlve- ja hüppeliigeste ebastabiilsus

Kinesioteibi toime seisneb naharetseptorite stimuleerimises tänu spetsiaalsele pealekandmistehnikale. Teip asetatakse nahale lihase väljavenitatud asendis, mille tulemusena kergitab teip nahka ja kudesid, tekitades rohkem nahaalust ruumi. See omakorda parandab lümfivedeliku voolu ning verevarustust antud piirkonnas. Vigastatud kude taastub paremini, paraneb vereringe ja leevendust saavad valuretseptorid. Teip on veekindel ja hingav, mistõttu ei tekita ebamugavustunnet igapäevaelu tegevustes.
Pärast kinesioteibi paigaldamist on maksimaalne toime 5-6 päeva, mille järgselt võib seda ettevaatlikult eemaldada. Teipida võib järjepidevalt, kuid soovitatav oleks teipimiskordade vahel pidada 2-3 päeva pausi.

Parim tulemus saavutatakse kui Teid teibivad vastava erialakoolituse läbinud spetsialistid. Teipimise puhul on oluline, et naha aluspind oleks puhas - kreemivaba, õlivaba. Kuna teibi toime avaldub kontaktis nahaga, ei ole võimalik teipi paigaldada piirkondadele, kus keha on kaetud pikemate karvadega (meeste puhul jalad, rindkere, selg). Soovitatav eelnevalt “piirata” piirkonda juukselõikusaparaadiga või raseerida.